Frontend Kompletna ścieżka nauki

Opanuj w końcu FRONTEND, a nie tylkoHTMLCSS

Dostęp do kursów 🎉
Pomiń czat i zobacz najważniejsze informacje 👇
Cześć, mam na imię Kamil i przygotowuję dla Ciebie kurs dotyczący technologii frontendowych.
No nie... Po co mi kolejny kurs frontendowy? Przecież jest tego już cała masa na rynku.
Wiem, dlatego nie będzie to kolejny "klasyczny" kurs.
A co Twoim zdaniem jest nie tak ze współczesnymi kursami?
Większość kursów można opisać jako "ekranizacja dokumentacji". Do tego część materiału jest kopiowana albo z innych kursów, albo z dostępnych za darmo blogów czy kanałów na YT. Kurs taki najczęściej jest aktualny w dniu premiery, a potem nie jest aktualizowany przez lata. W efekcie kursy są nieaktualne, a uczący się tracą swój czas.
Ok, no to co w Twoim kursie będzie innego?
Nie będę wymyślał koła na nowo. Zamiast nagrywać własny n-ty materiał o tym, czym jest zmienna, "hoisting" czy "event loop", po prostu odeślę Cię do najlepszych aktualnie dostępnych materiałów online. W sieci swoje materiały publikują najlepsi specjaliści w swoich wąskich dziedzinach i nie ma szans, żebym mógł z nimi konkurować. Zamiast tego skupię się na tym, żebyś miał dostęp do tych materiałów w jednym miejscu, w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim momencie Twojej nauki.
Czyli Twój kurs to będzie tylko taki spis linków do materiałów online?
Nie. Będzie on również pełen przygotowanych przeze mnie materiałów w miejscach, w których uznam to za przydatne, nie będę mógł znaleźć dobrego, treściwego materiału online, albo po prostu będę chciał coś wyjaśnić na własny sposób. Programuję na froncie już od wielu lat i wiem gdzie najczęściej pojawiają się problemy. Oczywiście będę również wsłuchiwał się w głos kursantów i dodawał własne materiały przy tematach, które sprawiają im najwięcej trudności.
Czy te zewnętrzne materiały będą skopiowane i wklejone do Twojego kursu?
W żadnym wypadku! W poszczególnych lekcjach pojawią się linki do rekomendowanych przeze mnie materiałów, tak więc twórca danego materiału będzie miał korzyść związaną z odwiedzeniem jego strony. Żadne z linków nigdy nie będą sponsorowane.
A co z aktualizacjami?
Z racji tego, że część materiałów będzie pochodzić z zewnętrznych źródeł, to nie będę musiał tracić czasu na ich aktualizację. Zamiast tego będę zamieniał je na nowe, w danej chwili najlepsze i najświeższe materiały. W ten sposób kurs będzie zawsze aktualny.
Czy w kursie będzie coś jeszcze oprócz samych materiałów edukacyjnych?
Smutna prawda jest taka, że samo oglądanie/czytanie materiałów nie wystarczy. Powiem więcej — taki format nauki nie ma najmniejszego sensu w przypadku programowania. Z racji tego, że nie będę musiał tracić czasu na tworzenie kolejnego "Wprowadzenia do hooków w React", będę mógł skupić się na stworzeniu dla Ciebie jak największej ilości ćwiczeń, zadań i mini-projektów do wykonania. W ten sposób będziesz mógł od razu przetestować nowo nabytą wiedzę w praktyce.
Mini-projektów?
Tak. Zamiast rzucać się na głęboką wodę i od razu tworzyć jeden duży projekt (co moim zdaniem jest kolejną błędną drogą w obecnych kursach), będziesz mógł tworzyć mini-projekty, w których dokładnie zapoznasz się z każdym omawianym tematem. Ciężko jest wymyślić jeden duży projekt, który pozwoli Ci wykorzystać w praktyce każde poznane przez Ciebie zagadnienie. Dodatkowo każdy kolejny skończony, działający mini-projekt będzie dla Ciebie zarówno motywatorem do dalszej nauki, jak i przyniesie Ci dużo frajdy 🎈
Czyli nie będzie dużych projektów?
Będą, będą, ale dopiero na końcu jakiegoś większego bloku tematycznego. Wtedy będziesz już miał wystarczającą wiedzę i umiejętności, żeby stworzyć coś większego i samodzielnie decydować, z jakich technologii chcesz skorzystać, aby rozwiązać dany problem.
Coś jeszcze na temat nauki praktycznej?
Tak, projekty grupowe. Praca nad własnymi projektami jest wygodna, ponieważ mamy pełną kontrolę nad kodem. Uwierz mi, że jednym z najbardziej stresujących momentów, gdy uda Ci się zdobyć pierwszą pracę jako frontend developer, będzie praca na "grupowym" kodzie. Konflikty, merge, code review, komunikacja z innymi developerami — to wszystko jest bardzo ważne i warto się z tym zapoznać już na etapie nauki, gdy stresu jeszcze nie ma. Każdy projekty grupowy będzie przeze mnie od samego początku planowany, koordynowany i sprawdzany pod kątem jakości kodu i dobrych praktyk.
A co to będą za projekty i kto będzie mógł wziąć w nich udział?
Teoretycznie każdy uczestnik kursu, ale wszystko będzie zależało od ilości chętnych. Pomysły na projekty będą zgłaszane przez kursantów i będziemy wybierać te najbardziej interesujące i użyteczne. Wszystkie projekty będą realizowane w modelu open-source, więc chętne osoby będą mogły rozwijać je również po zakończeniu kuru. Ktos wie — może jeden z tych projektów rozwinie się w coś większego i stanie się popularny albo na rynku, albo wśród innych developerów.
Czy ten kurs można zakwalifikować jako bootcamp?
W żadnym wypadku! Nie chcę wrzucać wszystkich do jednego worka, ale w większości popularnych bootcampów stosunek ceny do oferowanej wartości i jakości wygląda naprawdę bardzo blado.
Bootcampy oferują gwarancję zatrudnienia. Jak to wygląda u Ciebie?
Spójrzmy na to z drugiej strony. Robisz pierwszy krok — decydujesz się zmienić swoją ścieżkę kariery i spróbować sił w programowaniu. Inwestujesz swoje pieniądze oraz prywatny czas, aby to osiągnąć. Realizujesz kolejne projekty, stajesz się coraz lepszy i w końcu czujesz się na siłach, aby wziąć udział w rekrutacji. Czy chcesz, żeby Twoja przyszłość zależała od tego, czy ktoś inny (firma mająca podpisany kontrakt z bootcampem) zdecyduje się zatrudnić Cię po kursie? Czy może chcesz mieć pełną kontrolę nad swoją przyszłością i samemu decydować o tym dla kogo będziesz pracować, jakiego rodzaju pracę chcesz wykonywać i ile będzie wynosiło Twoje wynagrodzenie? Skoro samodzielnie zrobiłeś pierwszy krok, to dlaczego nie miałbyś zrobić kolejnych?
Czyli na polu rekrutacji zostaję sam?
Teoretycznie — tak. Jeżeli jednak znalazłeś już na tym blogu moje Bio (stopka), to pewnie zauważyłeś, że prowadzę szkolenia również dla rekruterów IT. Z większością uczestników tych szkoleń utrzymuję cały czas dobry kontakt. W miarę możliwości oraz oczywiście dobrych chęci rekruterów planuję regularnie kierować do nich wszelkie wątpliwości związane z rekrutacją i obecną sytuacją na rynku IT, które pojawią się u uczestników kursu. Sam oczywiście również chętnie przejrzę Twoje CV, portfolio i podpowiem, co ewentualnie można poprawić i czego można się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej.
Wszędzie słyszę, że złote czasy w IT już się skończyły i nie warto już teraz zaczynać kariery w tej branży.
Gdybym potrafił przewidywać przyszłość, to nie zajmowałbym się programowaniem, tylko co tydzień skreślał szóstkę w totka 💵. Branża IT, moim zdaniem, obecnie ma się całkiem dobrze. Faktycznie widzimy teraz spadek liczby ofert pracy, ale wakatów jest w dalszym ciągu całkiem sporo. Wynagrodzenie programisty w dalszym ciągu utrzymuje się na dość wysokim poziomie jak na polskie realia i do tego mamy możliwość pracy zdalnej dla niemal każdego pracodawcy na świecie. Poza tym nawet jeżeli znajdziesz pracę jako programista a Twoje wynagrodzenie (w stosunku do pracy jako nie-programista) mocno się nie zmieni, to branża IT zazwyczaj oferuje większy spokój, komfort i balans między życiem prywatnym i zawodowym. Nie zawsze chodzi tylko o pieniądze 👨🏻‍👩🏻‍👧🏻‍👦🏻
A co jeżeli bardzo długo nie będę mógł znaleźć pracy?
Umiejętność ogólnie pojętego programowania jest bardzo przydatna w wielu obszarach życia. Jeżeli nie będziesz mógł na początku znaleźć pracy jako pełnoetatowy programista, to zawsze możesz wykorzystać swoją wiedzę w inny sposób. Możesz stworzyć własną aplikację lub zająć się freelancingiem (może jakiś fryzjer, mechanik, masażysta lub kwiaciarnia w Twojej miejscowości nie mają jeszcze własnych strony?). Możesz też po prostu wykorzystać swoją wiedzę w obecnej pracy i zautomatyzować część z Twoich zadań. Umiejętność programowania to potężna broń, tylko trzeba umieć z niej korzystać.
No dobra, to czego tak w ogóle nauczę się na tym kursie?
Celem tego kursu, jest przygotowanie Cię do roli frontend developera. Jest to dość obszerna gałąź IT, więc nauki jest naprawdę całkiem sporo. Przejdziemy przez niemal wszystkie najważniejsze technologie, które są obecnie wykorzystywane na tym stanowisku, czyli np. HTML, CSS, Git, JavaScript, TypeScript, API przeglądarek, frameworki (np. React, Vue, Svelte), meta-frameworki (np. Next.js, SvelteKit), testowanie, SEO, Node.js, Progressive Web Apps, Web Components, szczypta DevOps (np. Docker) itp. Szczegółowy plan kursu pojawi się już niedługo.
Sporo... i to wszystko w jednym kursie?
Nie, kurs będzie miał formę modułową, więc będziesz mógł wybrać tylko te moduły, które Cię interesują. Jeżeli chcesz nauczyć się tylko JavaScript i Reacta, to nie będziesz musiał płacić za pozostałe materiały. Dostępny będzie również model subskrypcyjny. W ten sposób będziesz mógł uczyć się w swoim tempie i w swoim czasie. Wszelkie szczegóły dotyczące cen i dostępu pojawią się już niedługo.
Ile będę musiał poświęcić czasu na naukę tego wszystkiego?
Tyle, ile będziesz potrzebował. Każdy moduł będzie miał informację o szacowanym czasie nauki. Będzie to jednak tylko szacunek, ponieważ każdy uczy się w innym tempie. Jeżeli będziesz miał jakieś problemy z nauką, to możesz liczyć na pomoc zarówno moją, jak i pozostałych kursantów. Wszystko będzie zależało od Twojego zaangażowania.
Od pozostałych kursantów?
Uczestnicy kursu będą mogli komunikować się ze sobą na dedykowanym Discordzie. Będzie to miejsce, w którym będziesz mógł zadawać pytania, dzielić się swoimi projektami, a także pomagać innym. Tutaj również będziemy dyskutować o tym, co jeszcze powinno pojawić się w treści kursu i jakie projekty grupowe będziemy realizować.
Czy otrzymam jakieś certyfikaty po ukończeniu kursu?
Jeżeli będziesz bardzo chciał, to tak. Ale bądźmy szczerzy — nikt go nigdy nie sprawdzi. Najlepszymi certyfikatami będą Twoje samodzielnie zrealizowane projekty lub kontrybucja w projektach open-source.
Czy jest to kurs tylko dla juniorów?
Kurs będzie prowadzony na poziomie "od zera do regulara". Granica między "juniorem" a "regularem" jest bardzo płynna i zależy od wielu czynników (głównie od ilości popełnionych do tej pory błędów i wyciągniętych na ich podstawie wniosków). Kod i jego składnia nie zmienia się wraz z doświadczeniem. Zmienia się sposób jego pisania i utrzymania. Jeżeli jesteś już programistą, ale chcesz poszerzyć swoją wiedzę o nowe technologie, albo uporządkować wiedzę zdobywaną do tej pory za pomocą różnych darmowych materiałów, to również znajdziesz tutaj coś dla siebie.
Czy kurs będzie prowadzony w języku polskim?
Rekomendowane materiały będę dzielił na polsko- oraz angielsko-języczne. Musisz się jednak przygotować na to, że bez podstawowej znajomości języka angielskiego ciężko będzie Ci zaistnieć w branży IT. Cała dokumentacja oraz najlepsze materiały są tworzone w tym właśnie języku. Nie musisz biegle znać angielskiego, ale musisz umieć dość dobrze czytać i rozumieć czytany tekst. Jeżeli nie znasz angielskiego, to nie jest to powód, żeby nie zacząć nauki programowania. Pamiętaj wtedy o tym, żeby równolegle uczyć się również tego języka. W przeciwnym wypadku będziesz miał bardzo ograniczone możliwości rozwoju w IT.
Co to znaczy "dość dobrze znać angielski"?
Jeżeli chcesz sprawdzić swój poziom angielskiego w kontekście programowania, możesz na przykład wygooglować frazy "introduction to react" lub "what is scope in javascript" i spróbować przeczytać kilka pierwszych artykułów. Jeżeli jesteś w stanie zrozumieć większość tekstu (ignoruj na ten moment techniczny żargon), to znaczy, że jesteś na dobrej drodze.
Kiedy kurs będzie dostępny?
Pierwsze kursy są już dostępne na platformie, więc zachęcam do korzystania. Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami o kursie, zostaw mi swojego maila. To nie jest żaden newsletter. Będziesz otrzymywał tylko kluczowe informacje takie jak początek przedsprzedaży i sprzedaży, a także być może czasowy darmowy dostęp dla pierwszych uczestników. Zachęcam - nie będziesz żałował.
Po zostawieniu maila będziesz mógł tutaj zadawać dalsze pytania dotyczące kursu 🙂
Najważniejsze informacje

Format kursu

Plan kursu

Wszystkie najważniejsze technologie frontendowe

html iconcss iconjs iconts icongithub iconreact iconvue iconsvelte iconnode iconsass icondocker icon

i więcej.

Dla kogo?

Osoby z żadnym, małym oraz średnim doświadczeniem.

Cena

Każdy moduł będzie posiadał swoją własną cenę.

Dostęp będzie zarówno na stałe, jak i w subskrypcji.

Autor

Sprawdź, kto przygotowuje dla Ciebie ten kurs.

O mnie