Główne logo strony
📅 04.03.2024 - 10.03.2024

Frontendówka #46

TypeScript 5.4

Microsoft właśnie ogłosił wydanie TypeScript 5.4.

Nowa wersja zapewnia lepszą analizę typów w funkcjach, wprowadza narzędzie NoInfer do precyzyjniejszego kontrolowania inferencji typów, oraz oferuje wsparcie dla Object.groupBy i Map.groupBy.

Dodatkowo, TypeScript 5.4 usprawnia wsparcie dla require() w kontekście nowych opcji konfiguracyjnych, wprowadza sprawdzanie atrybutów importu oraz nowe rozwiązania dla brakujących parametrów w funkcjach.

Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z pełnymi szczegółami na blogu Microsoft.

Źródło: devblogs.microsoft.com/typescript/announcing-typescript-5-4/

Tailwind CSS v4.0

Twórcy Tailwind CSS ogłosili pierwsze publiczne wydanie alpha wersji 4.0.

Nowa wersja charakteryzuje się przepisanym od podstaw silnikiem, zapewniającym do 10-krotnie szybszą kompilację i użycie Rusta w kluczowych częściach.

Wersja 4.0 staje się kompleksowym narzędziem do przetwarzania CSS, z wbudowanym wsparciem dla @import, automatycznym prefixowaniem i obsługą zagnieżdżania.

Ulepszono też integrację z nowoczesnymi funkcjami CSS, takimi jak cascade layers i container queries, wprowadzając jednocześnie bardziej natywne podejście do konfiguracji za pomocą zmiennych CSS.

Źródło: tailwindcss.com/blog/tailwindcss-v4-alpha

Standaryzacja package.json

OpenJS Foundation rozpoczęła nową inicjatywę, mającą na celu usprawnienie interoperacyjności metadanych pakietów JavaScript poprzez prace nad nieformalną standaryzacją pliku package.json.

Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie pracy deweloperów aplikacji poprzez ujednolicenie i usprawnienie narzędzi korzystających z metadanych pakietów. Działanie to jest realizowane przez grupę branżową o nazwie Package Metadata Interoperability Collab Space, która zamierza opracować wspólny framework techniczny, niebędący formalnym standardem, lecz zbiorem najlepszych praktyk.

Źródło: socket.dev/blog/openjs-improve-interoperability-of-javascript-package-metadata

Interaction to Next Paint (INP) w Core Web Vitals

Od 12 marca Interaction to Next Paint (INP) staje się kluczowym wskaźnikiem w programie Core Web Vitals, zastępując First Input Delay (FID).

INP mierzy interaktywność użytkownika z witryną, koncentrując się na szybkości reakcji. Przejście na INP pozwoli na dokładniejsze śledzenie i optymalizację UX.

Możecie sprawdzić, czy wasza strona spełnia kryteria "dobrego" INP, korzystając z PageSpeed Insights lub danych Real User Monitoring (RUM).

Źródło: web.dev/blog/inp-cwv-march-12

TanStack framework

Stało się. Po serii wielu świetnych narzędzi zbudowanych dla społeczności Reacta, Tanner Linsley ogłosił wydanie kompleksowego frameworka do budowania aplikacji webowych.

Informacji na temat same frameworka jest jeszcze niewiele, ale zdecydowanie warto się temu przedsięwzięciu bacznie przyglądać.

Źródło: twitter.com/tannerlinsley/status/1765120904370307438

React 19 != Compiler

Potwierdzenie informacji o tym, że React 19 nie będzie jeszcze posiadał kompilara, o którym dość sporo mówiło się w ostatnim czasie.

Źródło: twitter.com/en_JS/status/1760433969118769654

Nowy hook - useActionState

W repo Reacta pojawił się nowy PR z propozycjż dodania nowego hooka React.useActionState, mającego na celu zastąpienie i ulepszenie istniejącego hooka useFormState.

Nowy hook ma na celu rozwiązanie pewnych ograniczeń i zamieszania wokół useFormState, pozwalając na lepsze śledzenie stanu i wartości zwracanej przez funkcje (akcje).

Co więcej, został on przeniesiony do pakietu react z ReactDOM, co czyni go bardziej uniwersalnym i użytecznym w różnych środowiskach renderowania, nie tylko w react-dom.

Źródło: github.com/facebook/react/pull/28491

Eloquent JavaScript 2024

Bardzo dobrze znana i ceniona w świecie developerów JavaScript książka "Eloquent JavaScript" doczekała się nowego wydania 🎉

Źródło: eloquentjavascript.net

Good Web Design

Polacy nie gęsi, swoje świetne materiały edukacyjne również mają 💪

"zbiór moich przemyśleń i refleksji na temat tego, jak powinno dzisiaj wyglądać odpowiedzialne tworzenie stron WWW" - tak o swojej książce swoim eseju hipertekstowym mówi autor, dobrze znany polskim deweloperom frontendowym, Comandeer.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, bo czegoś podobnego na polskim rynku jeszcze nie mieliśmy 👏

Źródło: gwd.comandeer.pl

Zarobki w open source

Radosław Miernik opisuje swoją podróż przez świat open source i różne modele finansowania, z którymi się spotkał, pracując nad projektami takimi jak uniforms czy Meteor.

Jego doświadczenie pokazuje, jak pracując w firmie Vazco, z czasem przeszedł od tworzenia projektów otwartoźródłowych jako części pracy zawodowej, przez dedykowane godziny na rozwój uniforms, po otrzymywanie dodatkowych dochodów z konsultacji, partnerstw i sponsorów.

Miernik podkreśla, że zarabianie na życie wyłącznie z open source jest trudne bez wsparcia firmy lub organizacji, ale pasja i chęć dzielenia się z innymi pozostają motywujące.

Źródło: https://radekmie.dev/blog/on-getting-paid-for-open-source/

Serverless Horrors

Jeżeli planujecie budować swoje startupy korzystając z usług serverlessowych, warto wiedzieć, że nie zawsze jest to tak kolorowe rozwiązanie, jak widać na stronach marketingowych 😉

Źródło: serverlesshorrors.com

Chcesz podyskutować na jeden z powyższych tematów?

discord iconPrzejdź na Discord