Główne logo strony
📅 05.02.2024 - 11.02.2024

Frontendówka #42

jQuery 4 Beta

Twórcy jQuery zaskoczyli cały świat frontendowy wydając na świat wersję 4.0.0 Beta.

W tej wersji zdecydowano się na usunięcie wsparcia dla Internet Explorer w wersji 10 i starszych, a także dla innych przestarzałych przeglądarek. Pożegnano się również z przestarzałymi API, co jest krokiem w stronę uproszczenia i modernizacji tej jakże już leciwej biblioteki.

Na uwagę zasługuje również migracja kodu źródłowego jQuery do modułów ES, co ułatwi integrację z nowoczesnymi narzędziami i frameworkami.

Źródło: blog.jquery.com/2024/02/06/jquery-4-0-0-beta/

Interop 2024

Projekt Interop 2024 to inicjatywa mająca na celu poprawę interoperacyjności przeglądarek, skupiająca się na wybranych obszarach technologicznych, by zapewnić jednolite wsparcie dla nowych i istniejących funkcji webowych.

W 2023 roku osiągnięto znaczący postęp, zwiększając wsparcie dla technologii takich jak color P3, formanty formularzy w trybie pionowym, CSS border-image, oraz wiele innych, co znacząco poprawiło UX i możliwości dla developerów.

Interop 2024 kontynuuje te wysiłki, koncentrując się na 17 obszarach, w tym na dostępności, CSS Nesting, własnościach niestandardowych i wielu innych, dążąc do pełnej interoperacyjności i dostępności funkcji webowych w różnych przeglądarkach.

Wiecej na ten temat znajdziemy w dość ciekawym artykule, do którego link znajduje się poniżej.

Źródło: webkit.org/blog/14955/the-web-just-gets-better-with-interop/

Storybook 8 Beta

Storybook 8 (ciągle w wersji Beta) wprowadza znaczne ulepszenia w wydajności i kompatybilności, do czego już Storybook zdążył nas przyzwyczaić przy kolejnych majorowych wersjach.

Przełomowe zmiany obejmują przesiadkę na kompilator SWC dla nowych projektów, co znacząco przyspiesza pracę w porównaniu do Babela, oraz automatyczne generowanie kontrolek w projektach React, co może skrócić czas uruchamiania nawet o 20%.

Dodatkowo Storybook 8 wprowadza wsparcie dla React Server Components w projektach Next.js, co jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tą technologią.

Inne nowości to usprawnienia UI na urządzenia mobilne, integracja z Chromatic dla automatycznych testów wizualnych oraz lepsze narzędzia do testowania.

Wersja 8 usuwa również zależności od Reacta, co czyni Storybook bardziej przyjaznym dla projektów niebazujących na Reakcie, jednocześnie wprowadzając liczne poprawki i aktualizacje w ekosystemie.

Źródło: https://storybook.js.org/blog/storybook-8-beta/

Deno w 2023

W 2023 roku Deno osiągnął znaczące postępy, zwiększając kompatybilność z Node/npm i poprawiając wydajność.

Deno teraz obsługuje package.json i umożliwia importowanie wbudowanych modułów Node za pomocą specyfikatorów node:. Wprowadzono nowe API serwera webowego Deno.serve, poprawiając przepustowość HTTP o ~73%. Ulepszono również obsługę strumieni webowych i AbortController w API.

Deno poszerzyło wsparcie dla TypeScript w edytorach, a także wprowadziło WebGPU. Ponadto framework Fresh zyskał na funkcjonalności, wspierając Tailwind i ulepszając integrację z Deno Deploy. Z kolei Deno Deploy rozszerzył swoje możliwości dzięki globalnie dystrybuowanym prymitywom jak Deno KV, Queues, Cron.

To tyle z najważniejszych zmian w Deno w 2023 roku - osoby zainteresowane mogą znaleźć więcej informacji w źródle 😉

Źródło: deno.com/blog/deno-in-2023

sudo w Windows 11

Nie jest to może temat webowy, ale z pewnością zainteresuje wielu developerów 😉

Microsoft wprowadza do Windows 11 polecenie sudo, znane użytkownikom systemów Unixowych, takich jak Linux i macOS. Ta funkcja pozwoli developerom na uruchamianie programów z wyższymi uprawnieniami bezpośrednio z konsoli, co ma na celu ułatwienie i przyspieszenie pracy, zwłaszcza przy testowaniu skryptów. Sudo będzie można kontrolować w ustawieniach developerskich przyszłych wersji Windows 11 i testowane jest obecnie w najnowszej wersji Canary Windows 11. Microsoft planuje również udostępnić projekt sudo jako otwarte oprogramowanie na GitHubie, co zwiastuje dalsze wsparcie i rozwój tej funkcji.

Źródło: www.theverge.com/2024/2/8/24066264/mirosoft-sudo-command-windows-11-feature

Friendly reminder

Dla przypomnienia, w środę mamy 💘 Walentynki, więc dorzucam ekstra link - The 22 Best Last-Minute Valentine’s Day Gifts 😉

Chcesz podyskutować na jeden z powyższych tematów?

discord iconPrzejdź na Discord