Główne logo strony
📅 29.01.2024 - 04.02.2024

Frontendówka #41

TypeScript 5.4 Beta

Microsoft ogłosił wydanie TypeScript 5.4 Beta, wprowadzając szereg usprawnień i nowych funkcji.

Wśród nich znalazło się lepsze typowanie w domknięciach (closures), nowy typ narzędziowy NoInfer, lepsze wsparcie dla require(), a także deklaracje dla Object.groupBy i Map.groupBy.

TypeScript 5.4 wprowadza również precyzyjniejsze ograniczenia typów warunkowych i planuje wycofanie niektórych opcji w wersji 5.5 (planowanej na czerwiec 2024).

Pamiętajcie, że to wersja beta, więc jeszcze trochę może się zmienić.

Źródło: devblogs.microsoft.com/typescript/announcing-typescript-5-4-beta/

Next.js - migracja do app router

Czy Next.js można określić już jako production ready? Zdania są bardzo podzielone.

Przejście firmy FlightControl na Next.js App Router przyniosło programistom mieszane uczucia, podkreślając zarówno jego zalety, jak i wady.

Pozytywne strony, takie jak łatwy i elastyczny routing i możliwość łatwego zarządzania stanami ładowania, zostały zniwelowane przez szereg problemów. Wśród nich znalazły się kwestie związane z wydajnością serwera deweloperskiego, trudności z debugowaniem błędów i brak wsparcia dla animacji przy zamykaniu stron.

Firma ostatecznie stwierdziła, że gdyby mogła, wybrałaby Remix zamiast Next.js ze względu na lepszą architekturę i wydajność deweloperską.

Pełen opis migracji i problemów znajdziecie w źródle 👇

Źródło: flightcontrol.dev/blog/nextjs-app-router-migration-the-good-bad-and-ugly

Zed staje się open source

Zed, dość popularny w ostatnim czasie edytor kodu, stał się projektem open source.

Głównym celem tej zmiany jest przyciągnięcie większej liczby programistów do współpracy nad projektem, co ma na celu stworzenie najlepszego produktu na rynku.

Dodatkowo, wprowadzono tzw. Zed Channels, nową funkcję umożliwiającą programistom na całym świecie wspólne kodowanie w czasie rzeczywistym.

Otwarcie kodu źródłowego Zed jest na pewno krokiem ku rozwijaniu społeczności i innowacji, a także sposobem na zbudowanie zrównoważonego modelu biznesowego poprzez oferowanie płatnych usług integrujących się z edytorem.

Czy Zed będzie godnym przeciwnikiem dla Visual Studio Code? Czas pokaże.

Źródło: zed.dev/blog/zed-is-now-open-source

NPM torrent

W ostatnim czasie na NPM pojawiły się 748 pakiety zawierające fragmenty filmów.

Te nietypowe "pakiety" zawierały klipy wideo, które po złożeniu tworzyły całe filmy, naruszając tym samym zasady korzystania z npm.

Te działania, choć nie zawierały złośliwego oprogramowania, pokazują, jak użytkownicy i atakujący mogą nadużywać otwartych rejestrów oprogramowania.

Źródło: blog.sonatype.com/npm-flooded-with-748-packages-that-store-movies

Event Loop. Myths and reality

Dość ciekawy artykuł, który rozwiewa powszechne nieporozumienia dotyczące Event Loop w JavaScript, podkreślając, że nie znajduje się on w specyfikacji ECMAScript, lecz jest częścią środowiska wykonawczego.

Znaczenie Event Loop rozciąga się poza wykonanie kodu JS, obejmując operacje wejścia/wyjścia, rendering i wiele więcej.

Autor wskazuje również na różnice w implementacji Event Loop w środowiskach opartych na przeglądarkach i poza nimi.

Artykuł jest dość długi i miejscami ciężki do zrozumienia, ale myślę, że warto się z nim zapoznać.

Źródło: blog.frontend-almanac.com/event-loop-myths-and-reality

Dobre słowo na koniec

W obliczu rosnących obaw dotyczących wpływu AI generatywnego na przyszłość programowania, badanie przeprowadzone przez naukowców z Princeton i Uniwersytetu Chicagowskiego rzuca nowe światło na tę kwestię.

Analiza prawie 2300 typowych problemów inżynierii oprogramowania z GitHuba wykazała, że duże modele językowe (LLM) radzą sobie z generowaniem skutecznych rozwiązań tylko w... 4% przypadków 🥳

To podważa powszechny strach przed zastąpieniem programistów przez AI, podkreślając, że narzędzia te są raczej pomocnikami niż zamiennikami. Wyniki badania sugerują, że rola inżyniera oprogramowania ewoluuje w kierunku bardziej skoncentrowanego przeglądu i weryfikacji kodu generowanego przez AI, a nie jego pisania od zera.

Źródło: leaddev.com/tech/researchers-say-generative-ai-isnt-replacing-devs-any-time-soon

Chcesz podyskutować na jeden z powyższych tematów?

discord iconPrzejdź na Discord