Główne logo strony
📅

Migracja CRA + React Router v6 do Next.js 13 (app)

Jeżeli czytasz ten wpis, to zapewne dokładnie wiesz, czego szukasz, więc pozwolę sobie pominąć wyjaśnianie czym są CRA, React Router i Next.js. Obecnie stoję przed zadaniem migracji średniej wielkości aplikacji opartej na React Routerze v6 do Next.js 13 (TypeScript). Aplikacja jest cały czas w międzyczasie rozwijana, więc nie chcę tracić czasu (i zdrowia 😉) na przepisywanie wszystkiego na raz. Zamiast tego chciałbym przeprowadzić migrację krok po kroku, tak aby nie zatrzymała ona na długi czas pozostałego developmentu.

W tym celu postanowiłem sprawdzić, czy w pierwszym kroku dam radę uruchomić aplikację wraz z React Routerem w Next.js bez żadnych zmian w kodzie. Next.js jest frameworkiem, który można adaptować inkrementalnie, więc powinno się dać to zrobić w miarę bezboleśnie. Mając już aplikację w Next.js, będę mógł zająć się kolejnym krokiem, jakim jest konteneryzacja oraz hosting. Mając już uruchomioną i poprawnie hostowaną aplikację, będę mógł spokojnie migrować kolejne części aplikacji bez blokowania pozostałego developmentu.

Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Czas (oraz kolejne wpisy na tym blogu) pokaże 😉

Kod źródłowy

Cały kod opisywany w tym poście znajdziesz pod tym linkiem.

Dalej w treści artykułu, zamiast wklejać fragmenty kodu, do wszystkich kroków migracji będę linkował odpowiednie commity, żeby post ten był krótszy i czytelniejszy.

CRA + React Router v6

Zanim rzucę się na głęboką wodę, spróbowałem stworzyć nową bazową aplikację CRA + React Router. Tutaj wielkiej filozofii nie było. Skorzystałem z npx create-react-app cra-to-nextjs --template typescript i dorzuciłem tam React Router v6 bazując na tym oficjalnym przykładzie. Wszystko działało bez problemu. Wszystkie testy przechodziły, więc mogłem przejść do następnego kroku.

Commit nr 1️⃣

Dodanie React Routera do CRA: init CRA with react-router

Instalacja Next.js

Kolejnym krokiem było zainstalowanie Next.js. Tutaj najlepiej było skorzystać z dokumentacji na temat ręcznej instalacji w istniejącym już projekcie. Po instalacji Next.js usuwamy paczkę react-scripts (bye bye CRA 👋), zmieniamy skrypty i dodajemy wymagane pliki layout.tsx oraz page.tsx.

Next.js skonfigurowany, przenosimy teraz naszą aplikację.

Przenoszenie aplikacji CRA

Głównym założeniem tej migracji była jak najmniejsza ingerencja w kod źródłowy, więc postanowiłem po prostu skopiować cały folder src (czyli aplikację CRA) do folderu app. Aby mieć pewność, że Next nie będzie próbował budować folderu src jako strony pod adresem localhost:3000/src/, zmieniłem nazwę folderu na _src, aby tak jak mówi nam dokumentacja, folder ten był ignorowany podczas routingu.

W Next.js istnieją inne sposoby organizacji kodu ("There is no 'right' or 'wrong' way when it comes to organizing your own files and folders in Next.js a project.") i mógłbym spokojnie zostawić folder src poza app, ale chciałem spróbować przeniesienia wszystkiego w jedno miejsce, ponieważ docelowo tak właśnie chciałbym zorganizować kod w migrowanym projekcie.

Jedna rzecz, o której musiałem pamiętać to deklaracja use client w folderze app/page.tsx. Jest to wymagane, aby Next.js wiedział, że aplikacja jest aplikacją kliencką (a nie serwerową, na serwerze React Router nie zadziała). Tyle wystarczyło, aby React Router zadziałał w Next.js 🎉

Testy

Pozbywając się react-scripts pozbyliśmy się również niejako wbudowanej konfiguracji dla Jest i React Testing Library. Na szczęście tutaj ponownie ratuje nas dokumentacja, która opisuje jak skonfigurować testy w naszej aplikacji.

Commit nr 2️⃣

Migracja React Routera do Next.js : move src to app folder

Nawigacja

W tym momencie w naszej aplikacji działają dwa systemy odpowiedzialne za routing: React Router oraz oparty na folderach routing wbudowany w Next.js. Zakładając, że będę chciał stopniowo przenosić kod per strona, muszę mieć pewność, że mogę nawigować pomiędzy stronami w obu systemach.

Zarówno React Router, jak i Next.js korzystają z komponentu o nazwie <Link /> do nawigacji (eksport jest domyślny, więc możemy użyć dowolnej nazwy, ale w dokumentacjach najczęsciej znajdziemy właśnie Link). Stworzyłem więc kilka dodatkowych stron, żeby sprawdzić, której metody nawigacji powinienem użyć w zależności od tego, czy chcę nawigować z/do strony React Router, czy Next.js.

W tym celu stworzyłem nową stronę /blog za pomocą Server Componentów (Next.js) oraz nową stronę /login, żeby mieć również niezagnieżdżoną stronę w React Routerze. Struktura plików wygląda teraz następująco:

Na każdej z tych stron umieściłem linki do innych stron, aby sprawdzić, jak zachowują się one w obu systemach nawigacji. Link do commita z tymi zmianami znajduje się nieco dalej, ale zanim zaczniemy testować nawigację, warto zająć się jeszcze jedną rzeczą.

Next.js daje nam możliwość zdefiniowania tzw. rewrites, co znacznie usprawni nam działanie naszej nawigacji. Dodając rewrites() do next.config.js tak jak poniżej:

next.config.js
const nextConfig = {
 async rewrites() {
  return [
   {
    source: "/:any*",
    destination: "/",
   },
  ];
 },
};

otrzymamy możliwość nawigowania do stron i podstron React Routera po wpisaniu w pasku adresu konkretnego URL, np. localhost:3000/login. Bez tego, próba nawigacji do tych stron zakończy się błędem 404, ponieważ Next.js nic nie wie o istnieniu tej strony. Z powyższym rewrites() trafimy na stronę główną, tam załadujemy React Routera i on już zadba o poprawną nawigację, ponieważ path /login zostanie zachowany przy przekierowaniu. Będzie nam to również mocno pomagało przy nawigacji ze stron Server Componentów do stron React Routera.

Poniżej listuję kilka wniosków opisujących zachowania linków w obu systemach nawigacji (z zastosowaniem rewrites()):

 • na stronach Next.js oczywiście nie możemy używać komponentu <Link /> z React Routera. Tutaj mamy do dyspozycji tylko komponent <Link /> z Next.js oraz ewentualnie znacznik <a href=''>
 • ze stron Next.js możemy nawigować do dowolnej strony React Routera (zarówno zagnieżdżonej np. /about jak i niezagnieżdżonej /login ) za pomocą komponentu <Link />
 • ze stron React Routera nie możemy nawigować do stron Next.js za pomocą komponentu <Link /> z React Routera (trafimy na stronę 404). W tym przypadku musimy użyć komponentu <Link /> z Next.js
 • ze stron React Routera nie możemy nawigować do innych stron React Routera za pomocą komponentu <Link /> z Next.js (zmieni się adres w pasku przeglądarki, ale nie wyświetli się odpowiednia strona).

Poza tym oczywiście bez problemu działa nawigacja pomiędzy stronami React Routera za pomocą komponentu <Link /> z React Routera oraz nawigacja pomiędzy stronami Next.js za pomocą komponentu <Link /> z Next.js.

SkądDokądJakiego komponentu użyć?
React RouterReact Router<Link /> z React Routera
React RouterNext.js<Link /> z Next.js
Next.jsReact Router<Link /> z Next.js
Next.jsNext.js<Link /> z Next.js

Build

Na samym końcu spróbowałem jeszcze zbudować mój projekt. Lokalnie (yarn dev) wszystko działało bez problemu, ale po odpaleniu yarn build otrzymałem błąd ReferenceError: document is not defined. Jak widać, React Router próbuje gdzieś dostać się do obiektu window.document, który nie istnieje w środowisku Node.js. Wpadałem na to już wielokrotnie wcześniej, więc jak zawsze spróbowałem obejść to prostym sprawdzeniem:

typeof window === "undefined" ? null : <App />;

Tutaj build przeszedł bez problemu i aplikacja uruchomiła się (yarn start) prawidłowo, ale gdy wróciłem do trybu lokalnego (yarn dev) w przeglądarce pojawił się błąd Error: Hydration failed because the initial UI does not match what was rendered on the server. Co się stało?

Po załadowaniu aplikacji, Next.js:

 1. próbuje wstępnie wyrenderować ją na serwerze,
 2. wysyła wynik do przeglądarki i
 3. dokonuje "rehydracji" (re-hydrates) strony w przeglądarce. Rehydracja oznacza, że strona jest ponownie renderowana w przeglądarce i porównywana z wersją, która została wyrenderowana na serwerze. Jeśli coś się nie zgadza, to React zgłasza błąd.

Możemy pozbyć się powyższego błędu, korzystając z useEffect:

const Page = () => {
 const [render, setRender] = useState(false);
 useEffect(() => setRender(true), []);
 
 return render ? (
  <BrowserRouter>
   <App />
  </BrowserRouter>
 ) : null;
};

Teraz gdy Next.js renderuje stronę na serwerze, nie wykonuje żadnych wywołań z useEffect (useEffect jest uruchamiany tylko w przeglądarce), czyli po prostu renderuje stronę przy użyciu wartości domyślnych i zwraca wynik.

Gdy ta strona zostanie załadowana przez przeglądarkę, zrobi to samo: wyrenderuje stronę przy użyciu wartości domyślnych. Jako że domyślną wartością render jest false, przeglądarka początkowo wyrenderuje wartość null, co zgadza się z wersją strony renderowaną przez serwer.

Natychmiast po tym przeglądarka wykona wywołanie useEffect, które ustawi wartość render na true. Strona zostanie teraz wyrenderowana w pełnej krasie. Początkowo tracimy trochę czasu na renderowanie wartości null, ale jest to znikoma ilość czasu i nie wpływa mocno na wydajność strony.

Commit nr 3️⃣

Testowanie nawigacji : play with Links

Podsumowanie

Teraz już nasza aplikacja działa prawidłowo i mamy możliwość stopniowego przenoszenia kodu z React Routera do Next.js. Poniżej podsumowanie wszystkich kroków migracji:

 • Stworzenie aplikacji CRA z React Routerem v6
 • Instalacja Next.js oraz usunięcie react-scripts
 • Przeniesienie aplikacji CRA (folderu src) do folderu app i zmiana nazwy na _src
 • Dodanie rewrites() do next.config.js
 • Konfiguracja testów
 • Dodanie kilku stron do testowania nawigacji
 • Naprawienie błędu ReferenceError: document is not defined podczas budowania aplikacji
 • Naprawienie błędu Error: Hydration failed because the initial UI does not match what was rendered on the server. podczas uruchamiania aplikacji w trybie deweloperskim

Myślę, że na tym etapie można już podchodzić do migracji większych, pełnoprawnych aplikacji opartych na React Routerze v6 do Next.js 13. Tutaj mieliśmy do czynienia z bardzo prostym przykładem i przy bardziej rozbudowanych projektach na pewno będą wychodziły kolejne problemy, ale przynajmniej mamy już podstawy, na których możemy budować.

Wydaje się, że ciekawą rzeczą do przetestowania będzie również stopniowa migracja aplikacji zbudowanej na Reduxie (redux-toolkit) i dzielenie stanu pomiędzy stronami CRA i Next.js, ale to już zdecydowanie temat na kolejny wpis.

Masz uwagi lub sugestie do tego wpisu?

discord iconPrzejdź na Discord