Główne logo strony
📅
🏷️React

Memoizacja z React

Dzisiejszy wpis będzie dość krótki, ale mam nadzieję, że przyda się wszystkim, którzy pracują z Reactem i jeszcze nie do końca rozumieją, kiedy należy funkcji memo() a kiedy hooka useMemo i w jaki sposób możemy poprawnie zaimplementować memoizację w naszych aplikacjach.

Memoizacja

Memoizacja to użyteczna technika optymalizacji, która może pomóc zwiększyć wydajność naszych aplikacji. W istocie memoizacja polega na przechowywaniu wyników kosztownych wywołań funkcji i ponownym ich wykorzystaniu w sytuacji, gdy dane wejściowe się nie zmieniły. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnych obliczeń i nieco przyspieszyć działanie aplikacji.

Choć istnieje wiele sposobów na implementację memoizacji w JavaScript, jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych metod jest użycie funkcji memo() dostarczonej przez React dla komponentów funkcyjnych oraz hooka useMemo() dla wartości wewnątrz komponentu.

memo()

Spójrzmy na komponent funkcyjny, który otrzymuje skomplikowane dane i wykonuje kosztowne obliczenia:

function ExpensiveComponent({ data }) {
  const result = expensiveComputation(data);
  // ...
}

Za każdym razem, gdy ExpensiveComponent jest renderowany, wywoływana jest funkcja expensiveComputation(), nawet jeśli dane wejściowe się nie zmieniły i wiemy, że otrzymamy dokładnie ten sam wynik. Oczywiście może to prowadzić do problemów z wydajnością aplikacji, szczególnie gdy takie obliczenia są wykonywane w wielu miejscach.

Na szczęście funkcja memo() w React pozwala nam tego uniknąć:

import React from "react";
 
const ExpensiveComponent = React.memo(function ExpensiveComponent({ data }) {
  const result = expensiveComputation(data);
  // ...
});

useMemo()

ExpensiveComponent z poprzedniego przykładu zostanie teraz ponownie wyrenderowany tylko wtedy, gdy zmieni się properta data. A co jeśli kosztowne obliczenia są wewnątrz komponentu? Tutaj z pomocą przychodzi nam useMemo():

import { useMemo } from "react";
 
function ExpensiveComponent({ data }) {
  const result = useMemo(() => expensiveComputation(data), [data]);
  // ...
}

Dzięki useMemo(), funkcja expensiveComputation() jest wywoływana ponownie tylko wtedy, gdy zmieni się properta data, co pozwala nam zaoszczędzić cenny czas oraz zasoby potrzebne do przetwarzania tego zadania.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że choć memoizacja może być potężnym narzędziem, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dodanie memoizacji wiąże się z własnym narzutem i jest najkorzystniejsze, gdy te same kosztowne obliczenia mają prawdopodobieństwo wielokrotnego wystąpienia z tymi samymi danymi wejściowymi. Ważne jest, aby starannie rozważyć kompromisy i stosować memoizację tylko wtedy, gdy ma to sens. Memoizoacja nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy z wydajnością. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś zastosować memoizację, zacznij od pomiaru wydajności i zobacz, czy rzeczywiście przynosi ona korzyści. W przeciwnym razie możesz zrobić więcej szkody niż pożytku i zamiast przyspieszyć aplikację, doprowadzisz do kolejnych problemów z wydajnością.

Masz uwagi lub sugestie do tego wpisu?

discord iconPrzejdź na Discord